Jump to content

Кабелни стандарти за Ethernet, Fast Ethernet и Gigabit Ethernet


Napster
 Share

Recommended Posts

Физическият слой на OSI модела включва преносната среда и сигналите с техните модулации. Той е отговорен за стандартизирането на конекторите и параметрите на преносната среда (съпротивление, максимална дължина, капацитет и други). Основните преносни среди, използвани в компютърните мрежи, са меден проводник (коаксиален и усукана двойка), оптично влакно и въздух (безжични мрежи). Коаксиален кабел, усукана двойка (UTP) и оптичен кабел са показани на картинките

image.png
 Коаксиален кабел.

image.png
UTP кабел.

image.png
Оптичен кабел.

 

Кабелните стандарти биват няколко вида.
 

  1. 10BASE5 – Thick Ethernet или Thicknet: това е първият стандартен кабел при създаването на стандарта IEEE 802.3 (Ethernet).
  2. 10BASE2 – Thin Ethernet, Thinnet или Cheapernet: подобен на 10BASE5. Той е предложен, за да намали цената и сложността на инсталиране и става много популярен за офис окабеляване.
  3. 10BASE-T – използва напълно нова преносна среда (IEEE 802.3i) използва два неекранирани чифта (усукана двойка), категория 3 (UTP): един чифт за предаване, един – за получаване.
  4. 10BASE-F – отговаря на три различни спецификации за пренос по оптична среда: 10BASE-FL (Fiber Link) и е най-популярният 10-Mbps стандарт за оптична комуникация. 10BASE-FP и 10BASE-FB не се използват отдавна (P е за пасивен; B – за backbone).
  5. 100BASE-T е 10BASE-T за Fast Ethernet, с оригиналния Ethernet MAC, но на 10 пъти по-висока скорост. Позволява три различни физически реализации, част от IEEE 802.3u: 100BASE-TX, използващ два чифта Category 5 UTP или Type 1 STP кабел, и е най-популярният за хоризонтално окабеляване; 100BASE-FX, използващ две нишки оптично влакно тип multimode, и е най-популярният за вертикално или гръбначно окабеляване; 100BASE-T4 използва четири чифта Category 3 или по-висока категория кабел и се прилага много рядко, за евтини решения.
  6. Gigabit или 1000-Mb Ethernet е публикуваният през 1998г. IEEE 802.3z стандарт, описващ Gigabit Ethernet MAC и три физически реализации: 1000BASE-SX – оптика за хоризонтално окабеляване, 1000BASE-LX – оптика за вертикално или гръбначно окабеляване, 1000BASE-CX – меден кабел (Copper-Twinax) и 1000BASE-T.

Категории кабели неекранирана усукана двойка (UTP)
Tablica-UTP.jpg

 

Какво означават кодовете на кабелните стандарти?

Числото в началото (10, 100, 1000) показва скоростта на предаване в Mbps. Текстът в средата показва типа на предаване: BASE = теснолентово; BROAD = широколентово.

Последното число показва максималната дължина на сегмента: 5 означава 500m, 2 – 200m и т.н. В по-новите стандарти последните цифри са заместени от букви. Например, в 10BASE-T T означава unshielded twisted-pair (неекранирана усукана двойка) кабел; в 100BASE-T4 T4 показва, че има четири такива двойки. Коаксиалният кабел вече не се използва поради възможността за създаване само на топологии тип шина с него. Екранираната усукана двойка (STP) е сравнително по шумоустойчив кабел и се препоръчва за вътрешно окабеляване при наличие на повече източници на шум. STP кабелът се заземява само в единия край. CAT5 STP patch панелите обикновено предоставят заземяване (концентраторите и комутаторите – не). За външно окабеляване между сгради се препоръчва оптично влакно. Цената на кабела в сравнение с останалата мрежова апаратура е относително ниска. Изборът на подходящ кабел минимизира грешките при предаване, т.е. по-добра пропускателна способност. Оптиката е най-скъпото решение, но е напълно неповлияна от електромагнитни въздействия.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 6/26/2021 at 6:47 PM, Duddly said:

Може ли някой да изброи всички стандарти за подреждане на чифтовете на ethernet кабел?

те са само А и B стандарт А тие Стандартния  B e кростнат 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
На 6.11.2019 г. at 15:53, Access написа:

Физическият слой на OSI модела включва преносната среда и сигналите с техните модулации. Той е отговорен за стандартизирането на конекторите и параметрите на преносната среда (съпротивление, максимална дължина, капацитет и други). Основните преносни среди, използвани в компютърните мрежи, са меден проводник (коаксиален и усукана двойка), оптично влакно и въздух (безжични мрежи). Коаксиален кабел, усукана двойка (UTP) и оптичен кабел са показани на картинките

image.png
 Коаксиален кабел.

image.png
UTP кабел.

image.png
Оптичен кабел.

 

Кабелните стандарти биват няколко вида.
 

  1. 10BASE5 – Thick Ethernet или Thicknet: това е първият стандартен кабел при създаването на стандарта IEEE 802.3 (Ethernet).
  2. 10BASE2 – Thin Ethernet, Thinnet или Cheapernet: подобен на 10BASE5. Той е предложен, за да намали цената и сложността на инсталиране и става много популярен за офис окабеляване.
  3. 10BASE-T – използва напълно нова преносна среда (IEEE 802.3i) използва два неекранирани чифта (усукана двойка), категория 3 (UTP): един чифт за предаване, един – за получаване.
  4. 10BASE-F – отговаря на три различни спецификации за пренос по оптична среда: 10BASE-FL (Fiber Link) и е най-популярният 10-Mbps стандарт за оптична комуникация. 10BASE-FP и 10BASE-FB не се използват отдавна (P е за пасивен; B – за backbone).
  5. 100BASE-T е 10BASE-T за Fast Ethernet, с оригиналния Ethernet MAC, но на 10 пъти по-висока скорост. Позволява три различни физически реализации, част от IEEE 802.3u: 100BASE-TX, използващ два чифта Category 5 UTP или Type 1 STP кабел, и е най-популярният за хоризонтално окабеляване; 100BASE-FX, използващ две нишки оптично влакно тип multimode, и е най-популярният за вертикално или гръбначно окабеляване; 100BASE-T4 използва четири чифта Category 3 или по-висока категория кабел и се прилага много рядко, за евтини решения.
  6. Gigabit или 1000-Mb Ethernet е публикуваният през 1998г. IEEE 802.3z стандарт, описващ Gigabit Ethernet MAC и три физически реализации: 1000BASE-SX – оптика за хоризонтално окабеляване, 1000BASE-LX – оптика за вертикално или гръбначно окабеляване, 1000BASE-CX – меден кабел (Copper-Twinax) и 1000BASE-T.

Категории кабели неекранирана усукана двойка (UTP)

Hidden Content

  • Give reaction to this post to see the hidden content.

 

 

Какво означават кодовете на кабелните стандарти?

Числото в началото (10, 100, 1000) показва скоростта на предаване в Mbps. Текстът в средата показва типа на предаване: BASE = теснолентово; BROAD = широколентово.

Последното число показва максималната дължина на сегмента: 5 означава 500m, 2 – 200m и т.н. В по-новите стандарти последните цифри са заместени от букви. Например, в 10BASE-T T означава unshielded twisted-pair (неекранирана усукана двойка) кабел; в 100BASE-T4 T4 показва, че има четири такива двойки. Коаксиалният кабел вече не се използва поради възможността за създаване само на топологии тип шина с него. Екранираната усукана двойка (STP) е сравнително по шумоустойчив кабел и се препоръчва за вътрешно окабеляване при наличие на повече източници на шум. STP кабелът се заземява само в единия край. CAT5 STP patch панелите обикновено предоставят заземяване (концентраторите и комутаторите – не). За външно окабеляване между сгради се препоръчва оптично влакно. Цената на кабела в сравнение с останалата мрежова апаратура е относително ниска. Изборът на подходящ кабел минимизира грешките при предаване, т.е. по-добра пропускателна способност. Оптиката е най-скъпото решение, но е напълно неповлияна от електромагнитни въздействия.

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...